Kurumsal

Kurucumuz Oktay Demirağ'ın ilk motor imalatı çalışmaları 1974

İlk motor imalatı 1974

Oktay Demirağ ve muhtelif motorlar

İlk prototip otomobil 1977

Prototip çalışması 1979

1979 yılında tamamlanan prototip

Kurumsal Tarihçemiz

• 1957 Yılında, Oktay Demirağ tarafından İstanbul’da kurulan Altınboğa, 1965 yılında Haliç’in kıyısında 3.500 metre karelik kapalı alana sahip fabrikasında otomotiv sanayiinde çeşitli markalar için orijinal yedek parça üretimine başlamıştır.

• 1970 ve 1979 yılları arasında dizel motor ve binek araç üretimi üzerinde çalışmalar yapan Altınboğa, 250 çalışanı ile birlikte 2 farklı kategoride araç ve 4 farklı güçte dizel motor geliştirmiştir.

 

• Türkiye’nin 100% yerli ilk ticari aracını da 1990’larda üreten Altınboğa, prototip aşamasından itibaren yaptığı araçları kendi yapımı dizel motoru ile donatmıştır. Kendi teknoloji ve bilgi birikimine sahip nadir firmalardan biri haline geldiğinden dolayı, 1996 yılında Japonya’da Osaka şehrinde 1890 yılında kurulmuş, bugün çeşitli alanlarda da üretimi olan dünya devi Japon Kubota Corporation firmasının, içten yanmalı sıvı soğutmalı çok silindirli motorlarının Türkiye’de tek yetkili distribütörü olmuştur.

 

• Türk otomotiv sanayisinin geçmişinde önemli bir yer tutan Altınboğa’nın ürettiği ilk dizel motorlar, hala Türkiye’nin nadir endüstri tarihi müzelerinde bir kilometre taşı olarak sergilenmeye devam etmektedir.

 

• Altınboğa bugünde; Türkiye’de jeneratör, endüstriyel ekipman ve iş makinaları sektörlerinin Orijinal Ekipman üreticilerine Kubota marka dizel motorları birçok açıdan en

uygun çözüm olarak sunmaya devam etmektedir.

 

• Altınboğa; bilinen en çevreci, konforlu, ekonomik ve sağlam dizel motor markası olan Kubota ile Türkiye’deki yerli enerji üretim, endüstriyel makinalar v

e otomotiv sanayii üreticilerinin; dünya kalitesindeki efektif iş makinalarını, Kubota kalitesi ve güvencesi ile desteklemeyi kendisine bir görev kabul etmiştir.

 

• 1890 yılında, Gonshiro Kubota tarafından Osaka’da kurulan küçük bir çelik dökümhanesi; ülkesine faydalı olma düşüncesi ile toplum ve çevre sağlığın gereklerinden şehir su şebekelerinin ihtiyacı olan çelik döküm kanal borularını üretmiştir.

• Kubota, büyük yerleşim yerlerinde su kaynaklı salgın hastalıkların engellenmesine verdiği katkılarla elde ettiği başarılardan sonra, tarımın sanayileşmesinde gördüğü ihtiyacı gidermek için 1922 yılında ilk defa, kerosen ile çalışan yatay ve sıvı soğutmalı motorların seri üretimi ile başlamıştır.

• 1931 yılında ise dizel motor üretimine başlayan Kubota, geçen yıllar içinde bir yandan tarım makinaları, diğer yandan iş makinaları sektöründe; kompakt, yüksek perform

anslı, verimli ve ekonomik ürünlerin üreterek büyümeye devam etmiştir.

 

• 1969 yılında Amerikan pazarında kompakt traktör pazarında elde ettiği başarıdan sonra, 1971 yılında CARB (Kaliforniya Hava Sağlığı Kurulu) ’dan 20 kW ve altında motorlar için aldığı onay sertifikası ile dünyada çevreye ve toplum sağlığına saygılı dizel motorlar üretiminde öncü olmuştur.

 

• 90 yılda açtığı 5 fabrikasında ürettiği 50 milyondan fazla dizel motoru, tüm dünyada; çevreye saygılı, yüksek kaliteli, verimli, dayanıklı, kompakt ve ekonomik bir motorla makina ve ekipmanlarını donatmak isteyen Orijinal Ekipman üreticilerine en yüksek performansı alabilmeleri için bir çözüm olarak üretmiştir.

 

• Altınboğa, Kubota’nın “Şirketlerin devamını toplumlar sağlar” felsefesi ve “İnsan ve Çevre için” sloganı ile iki şirketinde varlık sebeplerinin aynı olmasının bir sonucu olarak aynı vizyon ve misyonla, ekip ruhu içindeki çalışanları ve paydaşları ile Kubota’nın Türkiye’nin de ileri gitmesine katkı sağlamasında rol oynamaya devam edecektir.

Misyonumuz;

standartlarına uygun ürünlerin satışını yaparak, sektördeki diğer firmalara öncü olmaktır.

Vizyonumuz;

firmamız, müşteri isteklerine tam uygunluk ilkesiyle, kendi sektöründeki yenilikleri takip ederek, bu sektörde öncülük etmeyi görev edinmiş bunu da performansı yüksek, eğitilmiş bir ekiple çalışarak sağlamayı hedeflemiştir. Şirket olarak kaynaklarımızı geliştirerek büyütmek temel ve kalıcı hedeflerimizden olmuştur.

Kalite Politikası

ALTINBOĞA MAKİNA A.Ş. Kalite Politikası şudur;

– Koşulsuz müşteri memnuniyetini esas alarak müşterimizin istekleri doğrultusunda kaliteli ürünler satmayı,

 

– Çalışanları eğitmek ve memnuniyetlerini en üst seviyeye çıkarmayı,

 

– Ekip ruhu ile çalışmayı,

 

– Kubota motor-yedek parça temini ve teknik destek servis hizmetlerimizde Toplam Kalite Yönetimi ilkesi doğrultusunda ISO 9001 standartlarına, yasal mevzuat ve şartlara koşulsuz uyarak kurulan Kalite Sistemini sürekli geliştirmeyi Uygunluğunun sürekliliğinin gözden geçirilmesini kendisine prensip edinmiştir.

 

Kaliteli hizmet, kaliteli personel ile sağlanır. Tüm çalışanlarımızın şirketin kalite politikası doğrultusunda yönlendirilmesi ve yaptığımız her işte kaliteyi sağlamak temel prensibimiz olmuştur.

ALTINBOĞA Demek;

Kaliteli Ürün,

Uzun Ömürlü,

Çevreci Demektir.

Kalite ve Tescil Belgeleri